All posts by admin

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki!!!

Mezciems_2020
Kopā ar Irbes dejotājiem

Esam pieņēmuši izaicinājumu un gatavojamies Deju lielkoncertam “Saule vija zelta rotu” Daugavas stadionā 2021. gada vasarā! Svinēsim un izdejosim svētkus kopā ar bērniem!
Jau februārī paspējām sadejoties ar Mežciema pamatskolas bērnu deju kolektīvu “Irbe” 1.-2. klasi un 7.-9. klasi. Bija interesanti un nemaz nebija sarežģīti. Mums patika, tagad daudziem soļiem radās jēga un dejas stāsts kļuva pilnīgāks. Ar nepacietību gaidam, kad varēsim sadejoties arī citās dejās.

Tautas deju lielkoncerta mākslinieciskās idejas pamatā ir vainags. Lielkoncerta laikā četrās pīnēs tiks izdejots Saules gads no Jāņiem līdz Jāņiem, parādot, ka mūsu senči ir svinējuši ne tikai Vasaras saulgriežus jeb Jāņus, Ziemas saulgriežus jeb Ziemassvētkus un Lieldienas, bet bijušas arī daudzas citas svinamās dienas.
Arī mēs apgūstam dejas, kas dod mums iespēju nosvinēt un parādīt katra gadalaika tradīcijas un noskaņu!
Deja “Šī vietiņa man patika”ir gadskārtu mistērijai veltīta deja. Ik gadu ļaudis izdzīvo gadskārtas mistēriju, kurā RITS pārvēršas RITUĀLĀ, kas savij pagātni ar tagadni un dod milzīgu enerģijas plūsmu nākotnei. Senā gadskārta, kurā viss ir saskaņots ar Saules ritu, ir tradīcija, ko mūsu tauta saglabājusi no aizlaikiem.

“Deja ir Jāņu apdziedāšanās tradīcijas attēlošana. Vīri apdzied sievas, bet sievas – vīrus. Tā ir neiztrūkstoša vasaras saulgriežu norise, kas ir dzīva vēl šodien. Tiek apdziedāts un izjokots sievas un vīra izskats, uzvedība un tikumi, beigās atrodot kopīgu valodu un sadziedoties. Tā ir dzīves un tradīciju svinēšana!” stāsta dejas horeogrāfe un virsvadītāja Dagmāra Bārbale.

Deja “Lēni augu pie māmiņas” ir deja, kas veltīta ģimenei un tradīciju nodošanai no paaudzes paaudzē.

“Mātes siltais apskāviens un mīļais smaids, tēva stiprās rokas ir bērnības spilgtākās atmiņas. Ģimene – tā ir vide, kurā iemācīties vērtības, kas būtiskas tālākajā dzīvē.Nenoliedzami – stipru ģimeņu veidošana prasa pūles. Ģimene ir svētīta, ja ikkatrs dod savu ieguldījumu tās stiprināšanā. Ģimene – dzīves pamats, šīs zemes stabilitātes izjūta pie nosacījuma, ja vieno savstarpējā mīlestības, dzīves gudrības un tikuma nemanāma ieaudzināšana ar savu piemēru.” stāsta dejas virsvadītāja Indra Ozoliņa. “Dejas horeogrāfe Arta Melnalksne mērķtiecīgi veidojusi deju tā, lai dejā atspoguļotos mīļas un stipras ģimenes ainiņa. Izdejojot šo stāstu neviens nepaliek vienaldzīgs. Paldies Artai Melnalksnei par tautā mīlētu deju!”

Svinēt rudeni ar deju “Rudens Māra”. Rudens Māra zināma arī kā Pļaujas svētki. Šajā dienā visi tie, kas vasaru gulējuši klētīs, šķūņos un āra namos, pārceļas uz istabām.
“Tas ir laiks, kad kļavās un bērzos iezogas rudens, kad visi rudens lauku darbi nupat, nupat būs padarīti. Dabā līdztekus jaušams vasaras siltums un rudens dzestrums. Ļaudis sanāk no lauku darbiem, satiekas, lai ģimeniskā lokā dotos mājās un gatavotos ziemas atnākšanai.” stāsta dejas veidotāja un virsvadītāja Dagmāra Bārbale.

Svinēt ziemu ar deju “Ziemas saulgrieži” – kustība, rituāls, kurā ikkatrs ir tā dalībnieks. Šajos svētkos svarīgs ir viss, ieskaitot priekšdarbus – mājas un sētas tīrīšanu un rotāšanu.

Dejā “Ziemas Saulgrieži” pieaugušie stāsta bērniem par Ziemas saulgriežu tuvošanos, par šo svētku nozīmi, par tradīcijām ar bagātīgi klāto svētku galdu. Tomēr šajā dejā vissvarīgākā ir tieši saules kustības attēlošana, kas saulstāvju laikā gandrīz nemaina savu atrašanos, bet pēc ziemas saulgriežiem kāpj arvien augstāk, pakāpeniski pagarinot dienas gaišo laiku. Dziedot un izdejojot tautas dziesmas, vecāki iemāca bērniem, kādas tradīcijas jāiedibina ģimenes mājā, lai tajā ienāktu svētība un saticība, jo nekas nevar būt spēcīgāks par to, kas gadu simteņiem pārbaudīts un devis spēku mūsu senčiem,” tā par deju teic tās horeogrāfe un virsvadītāja Dagmāra Bārbale.

Svinēt pavasari ar deju “ČIMARU ČAMARU”, kad saule ir tik augstu pakāpusies un dienas garums ir tik liels, ka sāk pārspēt nakti, tad svin Lielo dienu. Tie ir pavasara saulgrieži, ko svin par godu pavasara un saules atnākšanai, kuros ar rituāla darbībām mēģina palīdzēt zemes atmodai un jau laikus nodrošināt zemes auglību un veicināt tās svētību.
Latviešu gads sastāv no svinībām. Visu gadu svinam. Svinam Sauli.

Vairāk par svētkiem šeit: www.nacgavilet.lv

ApinititsR_2020

Par dejotprieku, draudzību un mīlestību

Dodamies uz Gulbeni, uz kultūras centru, kur mūsu vadītāja pirms daudziem gadiem piedalījās deju skatēs un koncertos, pati vēl būdama dejotāja. Jā, šis brauciens ir kā došanās parādīt, ko varam un daram Rīgā. Šogad mūs sagaida VPDK “Apinītis” vadītāja Gudega Ķikuste. Šis koncerts ir kā pierādījums, ka nekas nebeidzas un neapstājas. Pieminam Edīti Ķikusti…dedzīgu un deju mīlošu vadītāju.
Aicina un mēs braucam.
Gatavojāmies un tērpus gludinājām jau 14. februārī , lai no rīta puses sēstos autobusā un dotos ceļā. Viss kā parasti – skatuves mēģinājums, gatavošanās koncertam.
Kopā ar JDK “Zelta Rūsiņš”, JDK “Gaida”, SDK “Vērdiņš”, VPDK “Ulubele”, VPDK “Azanda”, VPDK “Vadži”, VPDK “Mazsalaca” tiek izdejots koncerts ar dejām “Šī vietiņa man patika”, “Riti, riti mēnestiņ”, “Latgaliešu kāzu polka” un “Kurzeme”.
BALLE, kas tad tā par balli, ja no zāles Daiļrade neiziet pēdējā! Ar slotu jāslauka ārā. Dejas notiek ne tikai zāles vidū, bet arī uz galdiem, jo dzīve ir jāsvin! Un dejot ir iespējama visur!

Dobele_Aboli_2020r

Dobeles ābolu maiss 2019 jeb Vai es vainīgs, ka man sirds tik liela?!

Pēc pāris gadu pārtraukuma atkal viesojāmies Dobelē pie VPDK “Dzīpars”. 30. novembrī izdejojām skaistu koncertu, kas bija veltīts horeogrāfa Ginta Baumaņa piemiņai.
Koncertā pulcējās kolektīvi, kuri vairāku gadu garumā bija piedalījušies konkursā “Dobeles ābolu maiss”, ko organizēja Gints ar savu kolektīvu VPDK “Dzīpars”. Prieks bija dejot kopā uz vienas skatuves ar BDK “Drellīši”, VPDK “Drīziņš”, SDK “Dobelnieki”, VPDK “Bikstenieki”, VPDK “Pastalnieki”, VPDK “Saime”, VPDK “Aija”, VPDK “Daugava”, VPDK “Mana Rotaļa” , VPDK “Druva”, VPDK “Laipa”. Koncerta pirmajā daļā tika izdejotas tieši Ginta Baumaņa horeogrāfijas, mēs šajā daļā izritinājām deju “Riti, riti mēnestiņ”, un otrā koncerta daļā kolektīvi varēja izdejot sev tuvas dejas, kas koncertam piešķīra krāsainību un pierādīja, ka latviešu tautas deja ir tik dažāda un skaista.
Protams, kur tad bez dejotāju balles, tieši tur izdodas visdrošākais solis un visplatākais smaids!

“Lūgsim Tavai dvēselītei
Debess ceļā mieru gūt,
Lai ar Tevi zvaigznes starā
Varam domās kopā būt” /V.Kokle –Līviņa/

Skaties koncertu šeit:
https://www.youtube.com/watch?v=MHup4hVCUI4

Koncerts “Vēja dejas apburti

Plakats_vejs
Man patīk dejot ar vēju
Tā nepiespiesti un brīvi,
Kad varu pa īstam priecāties
Un izjust savu krāsaino dzīvi.
/Sarmīte Zviedre/

Koncertā “Vēja dejas apburti” rudens vēju iedvesmotais Kultūras pils “Ziemeļblāzma” jauniešu deju ansamblis “Pērkons” kopā ar TDA “Liesma”, TDK “Čiekurs”, TDA “Sprigulītis”, VPDK RUDZI, VPDK “Daiļrade”, VPDK “Auda”, BDA “Bitīte”, SDK “Ziemeļblāzma” izdejos dejas, kā rudens vēji – rotaļīgas, pārsteidzošas, vijīgas un spēkpilnas.

Iedvesmas vēji mūs sanesīs kopā 2019. gada 9.novembrī plkst. 18.00 Kultūras pils “Ziemeļblāzma” Lielajā zālē.

Tiekamies!